Jdi na obsah Jdi na menu
 


Philip Pullman: Zlatý kompas (Světla severu)

3. 3. 2008

kniha: „Zlatý kompas“ 1. díl fantasy trilogie „Jeho temné esence“

autor: Philip Pullman

 

Příběh dvanáctileté Lyry Belaquy se odehrává v nám podobném světě, ale přitom tak odlišném. Z počátku připomíná Anglii 19. století, ale brzy zjistíme, že má mnoho technických vymožeností přesahujících náš čas a prostor. Tomuto světu vládne církev. Kromě lidí se setkáme s inteligentními mluvícími ledními medvědy (panserbjoerne), vílami, útesovými příšerami a DAEMONY. Každý člověk má od narození svého vlastního "démona", který je s člověkem spojen metafyzickým provazem. Jejich životy jsou navěky svázané a smrt jednoho znamená konec i pro druhého. Daemoni mohou až do puberty svých pánů měnit svoji podobu na kterékoliv zvíře. Pak se ustálí podobě zvířete, které nejvíce připomíná charakter jejich člověka. Slabí mají pokojové psíky, silné charaktery leopardy, brutální Tataři vlky.

Lyra žije na oxfordské jordánské koleji, vychovávána tak trochu všemi a tak trochu nikým. Jejím jediným příbuzným je strýček lord Asriel, který je ale velmi často pryč na svých výpravách za polární kruh. Lyra ze všeho nejvíc touží, aby jednou mohla jet s ním. Tajně schovaná v šatní skříni se dozví o záhadných věcech na Severu – Prachu, který je možná částicí zla nebo i dobra a o polární záři, ve které se objevují jiné světy. Ničemu z toho Lyra nerozumí, ale chápe, že je to závažné. V téže době se začnou po celé Anglii ztrácet děti, potichu a beze stopy. Říká se, že je unáší Vrahouni někam na Sever. Zmizí i Lyřin přítel Roger.

V Lyřině životě se objeví tajemná paní Coulterová, která ji bere pod svoje křídla a odváží ji do Londýna, aby z ní vychovala lady. Před odjezdem dostane od rektora přístroj Alethiometr, se kterým si nejdřív neví rady. Lyra zjišťuje, že lady Coulterová je hlavní organizátorka Vrahounů a že je dokonce zodpovědná za uvěznění jejího strýčka. Proto rychle utíká k Romunům, národu žijícím na řekách a  kanálech po celé Anglii. Mají velmi dobré informační zdroje a i oni chtějí najít své ztracené děti. Tak začíná Lyřino strastiplné dobrodružství na Severu za osvobození dětí a nalezení strýčka. Lyra brzy zjistí, že s pomocí alethiometru se dají získat informace. Uvědomuje si, že je to mocná zbraň, a proto se rozhodne odvézt jej strýčkovi.

Spolu s Romuny vyráží na Sever. V domovském přístavu si najmou dopravce se vzducholodí a Lyra pomůže panserbjornovi Iorkovi, který ji za odměnu bude doprovázet. Během strastiplného pochodu má najednou Lyra pocit, že v nedaleké vesnici někdo velmi trpí. Spolu s kyrysníkem se odpojí od skupiny a nachází něco příšerného – chlapce, od kterého oddělili jeho démona. Dříve než chlapec zemře, dovídá se od něj o jakémsi internátu, kde jsou prováděny pokusy a dětech. Později je konvoj přepaden a Lyra je unesena právě do tohoto internátu, kde se setkává s Rogerem. Personál brzy pozná, že Lyra je nebezpečná, a snaží se jí odastranit oddělením daemona. Pokus jim na poslední chvíli překazí lady Coulterová, která, jak se ukáže, stojí za tím vším. Lyra naplánuje útěk z internátu, při kterém dojde k potyčce mezi žoldáky lady Coulterové a Romuny.

Po vítězství pokračuje Lyra ve vzducholodi dále na Sever a poznává divoženky, staleté bytosti, které umějí létat. Ty jim pomohou v cestě a podají jim mnoho informací. Po útoku nepřátel ovšem ztroskotají. Lyra je zajata a dovezena do hlavního města panserbjornů, jemuž neprávem vládne kyrysník namísto Iorka. Ten ji vystopuje, aby ji zachránil. Dochází k bitvě nepravého krále s Iorkem, v němž Iorek svého soka zabíjí a stane se novým králem.

Lyra pak pokračuje v cestě a konečně nachází svého otce, který ale není jejím příchodem vůbec nadšen. Lyra mu předá alethiometr a dovídá se, že vynalezl způsob, jak se dostat do paralelních světů. Potřebuje k tomu mnoho energie, která se uvolní při oddělení daemona od jeho člověka. Naneštěstí při tomto procesu oba umírají. To však lorda Asriela nezastaví a k cestě do paralelního světa použije Rogera. Lyra ho za to nenávidí, ale vydává se za ním.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář